Galerie Zavodny
19 - Arjan Janssen - Zonder titel - 2016 - mei 2016 - 180 x 130 cm - olieverf op doekjpg.jpg

Arjan Janssen

 
 

Arjan Janssen

1965, Nizozemí

Janssen_galerie_zavodny.jpg


Arjan Janssen se narodil 1965 v Eindhovenu v Nizozemí. Vystudoval uměleckou akademii St. Joost Breda a později se na amsterodamské univerzitě  věnoval filosofii. Od roku 2002 samostatně vystavuje v celé řadě evropských zemí. Jeho díla jsou zastoupena v mezinárodních privátních sbírkách i ve sbírkách mnoha nizozemských institucí (SBK Amsterdam, Stedelijk M, museum Breda…). V roce 2015 společně s umělcem Janem Willemem van Welzenis založil iniciativu abstracte.eu, která se zaměřuje na současnou abstraktní tvorbu v mezinárodním kontextu. V roce 2011 vystavoval společně s Janem Schoonhovenem, významným nizozemským poválečným umělcem, jenž má mezinárodní přesah. (galerie hein elferink). Ve svém životě se také již řadu let věnuje práci se sociálně znevýhodněnými skupinami lidí.

Výstava v Galerii Závodný představuje autorova raná díla i současnou tvorbu a nabízí možnost hlubšího vhledu do Janssenovy tvorby. Ta se zprvu orientuje na jasnou segmentaci obrazové plochy, postupem času se autor od striktního řádu oprošťuje. Díla z posledního období se vyznačují silnější expresivností a nově v nich autor pracuje i s větším množstvím barevných valérů. Velkoformátová díla působí kontemplativně a vytváří silný vizuální dojem.

Křehké kresby uhlem utvoří jemně strukturované linie. Autor využívá lomu světla, který na kompaktních černých plochách formuje odlesky a dodává kresbám hloubku. Později autor sktrukturu kreseb narušuje ponecháním vizuálních stop jeho procesu tvorby. Šmouhy od posunu šablony pohyb vnáší do jeho kresb pohyb, tedy jakýsi dynamický prvek.

Janssenovo dílo je možno vnímat jako projev geometrické abstrakce, ve kterém je minimalistická a strukturální poloha obohacena o emotivní a  senzitivní vstupy autora. Cykly uhlových kreseb a akrylových pláten navazují na silnou tradici nizozemské abstraktní malby.

 
 
13 - Arjan Janssen - Zonder titel - 2009 - februari 2009 (4) - 130 x 100 cm - olieverf op doek.jpg
Janssen_Galerie_Závodný.jpg
01 - Arjan Janssen - Zonder titel - 2005 - juni 2005 - 200 x 125 cm - olieverf op doek.jpg
Janssen_Galerie_Závodný.jpg