Galerie Zavodny
G2366-6_I_jpg.jpg

Klaus Staudt

 
 

Klaus Staudt

14. září 1932

Staudt_Galerie_Zavodny.jpg

Klaus Staudt patří k německým výtvarníkům inklinujícím ke konkrétnímu (abstraktně-konstruktivnímu) umění.  Jeho práce z frankfurtského ateliéru zaujmou návštěvníky především svou křehkostí a čistotou. Již od 60. let snoubí ve svých reliéfech a objektech dvě zdánlivě neslučitelná témata - přísnou racionalitu a tajemno.

Promyšlené, vykalkulované, striktně se opakující řady geometrických struktur prostupují mléčným bezčasím, měkkou mlhovinou nástěnných reliéfů. Jednotlivé vrstvy valů z kvádrů, hranolů a vícestěnů uvízly v krajině ticha. Rozpínající se prostor z mlžného světla silně působí na smyslové vnímání diváka. Doplňuje myšlenkové pochody podnícené principy geometrického skládání prvků. Prolínání rácia a tajemna vytváří zajímavé napětí a vede diváka k vlastní smyslové zkušenosti.

Barevnost prací Klause Staudta je z velké míry zasvěcena bílé. Bílá barva je synonymem pro světlo a prostor. Používá rovněž žlutou, modrou a červenou a využívá je jako metafory pro hru stínů a světla.

Prostorové objekty vyvolávají dojem levitace geometrických prvků v prostoru. Opětovně je využit princip vrstvení průhledných desek s nalepenými objekty stále se opakujících geometrických formací.

V hledání vlastního výtvarného vyjádření byli pro Staudta přínosem zakladatelé konstruktivismu /Malevič, Mondrian/, zástupci Bauhausu /Albers/, Max Bill a jeho ulmská škola designu, düsseldorfská skupina Zero / Mack, Uecker, Holweck/. 

První samostatná výstava Klause Staudta v České republice umožní nahlédnout do světa velmi přesných, rozumově vykonstruovaných výtvarných artefaktů, které otevírají prostor pro vlastní smyslové prožitky, snění a fantazii.

Životopisné údaje

1932 Narozen v Ottendorfu, Německo
1954-1959 Studium medicíny v Marburgu a Mnichově
1959-1963 Akademie výtvarného umění v Mnichově, studium u profesora Ernsta Geitlingera
1960 Pracuje na řadách bílých dřevěných reliéfů
1960 S Gerhardem von Graevenitz a Jürgenem Morschelem zakládá Galerii nota v Mnichově
1968-1972 Barevné, transparentní reliéfy
Od 1970 Konstruktivní kresby
1973 První objekty s mléčným plexisklem
1974-1994 Profesorem na Hochschule für Gestaltung, Offenbach

Klaus Staudt prezentoval svoji tvorbu na mnoha výstavách v renomovaných výstavních síních v Německu i v zahraničí a je zastoupen v řadě státních i soukromých sbírek. Žije a pracuje ve Frankfurtu nad Mohanem.

 
 
O5771_I_jpg.jpg
Staudt_Galerie_Zavodny3.jpg
Staudt_Galerie_Zavodny2.jpg