IMG_3267web.jpg

Milan Dobeš 2021

 

Milan Dobeš

narozen 1929, Přerov, Česká republika

Milan Dobeš, Bez názvu, optický reliéf, komb. tech., 1970, 45 x 45 cm

16.09. - 05.11. 2021

Milan Dobeš patří mezi mimořádně talentované vizionářské osobnosti s výjimečnou  schopností umělecky interpretovat světlo, pohyb a zvuk.

Počátky jeho tvorby jsou spojeny se záznamem městské krajiny, především bratislavských ulic a trhů, středozemských přístavů a přímořské krajiny Azurového pobřeží. Rychlému záznamu viděné kompozice nejvíce vyhovovala kresba tuší a  impresionistická malba, kdy plochu plátna pokrývá množství drobných tahů. Důležitou roli zde hraje světelný proud, který obrazům propůjčuje jedinečnou atmosféru a halí krajinný výjev do modrého oparu.

Světlo se stalo důležitým tématem dalšího výzkumu. Autor pracoval s umělými pryskyřicemi, ze kterých vznikaly vitráže, jejichž barevné geometrizované motivy byly předurčeny k souhře s pronikajícím světelným paprskem.  V roce 1961 napsal Milan Dobeš svůj první manifest O světle a pohybu. Souběžně pracoval na bezpředmětných černobílých strukturálních malbách, op artových záznamech a kolážích.

Milan Dobeš hledal možnosti, jak světelný paprsek dynamizovat. Směroval a promítal ho na zrcadlové plochy reliéfů, světelná ohniska díky zrcadlení v konvexních a konkávních čočkách měla možnost měnit tvar, polohu a intenzitu, doprovázet procházejícího návštěvníka.  Objekty a reliéfy získaly svoji specifickou, silně minimalizovanou a industrializovanou vizuální úpravu. Některé z nich byly rytmicky rozpohybovány a projektovaly světelné kužely do okolního prostoru /např. Pulsující rytmus, Majáky/.

V roce 1971 absolvoval Milan Dobeš koncertní turné s American Wind Symphony Orchestra ve Spojených státech amerických. Během vystoupení citlivě propojil zvuk, světlo a pohyb na scéně, stál tak u zrodu multidisciplinární show. Spojení hudby a vizuálního umění představovalo v té době originální, odvážný a novátorský počin. V roce 1988 napsal Milan Dobeš druhý umělecký manifest s názvem Dynamický konstruktivismus.

Pohyb se stal základním tématem mnoha sérií grafických prací a koláží. Vedle nich realizoval monumentální sochařské objekty do veřejného prostoru i drobnější interiérové plastiky.

Práce Milana Dobeše jsou zastoupeny v mnoha veřejných i soukromých institucích a sbírkách. K nejznámějším výstavním projektům patří např. výstava Documenta 4, 1972, Kassel, Německo, Konstruktive Tendenzen, 1968, Norimberg, Německo, Bienal de Sao Paulo, 1969, Brazílie, Ars, 69, 1969, Helsinky, Finsko, Expo 1970, Ósaka, Japonsko, Expo 1992, Sevilla, Španělsko…

Výstava v Galerii Závodný je pořádána k významnému životnímu jubileu Hanse-Petera Rieseho, německého novináře, kunsthistorika a kritika, kterého pojí s Milanem Dobešem profesní zájem i dlouholeté přátelství. V instalaci jsou zastoupeny také současné práce M. Dobeše, které ještě nebyly veřejně prezentovány.

Jméno Milana Dobeše nese i soukromé muzeum v Ostravě Vítkovicích, které se specializuje na konstruktivistické umění a geometrickou abstrakci.