IMG_3267web.jpg

Wolfram Ullrich

 

wolfram ullrich

narozen 1961, Würzburg, Německo

Wolfram Ullrich, Kresba, 1990, 88 x 63 cm

Výstava Wolframa Ullricha v Galerii Závodný v Mikulově sleduje tvorbu tohoto renomovaného německého umělce ve vazbách a souvislostech, kterých se on sám záměrně a zcela programově dotýká. K jeho zásadním tématům patří forma obrazu, jeho dynamika, materialita a barevné spektrum.

Výstava je koncipována tak, že je možné vnímat genezi Ullrichovy tvorby v delší časové ose a pozorovat jeho způsob vyjádření skrze různá média – kresbu, malbu, reliéf, volně stojící objekt.

Autorovo uvažování má několik sjednocujících charakteristik: výhradně užívá elementární geometrické tvarosloví, které je typické zejména pro tvorbu konstruktivistů, pracuje s jednoduchými formami, založenými především na úvahách projektivní geometrie a perspektivy. Mezi zavedené postupy tak patří např. přímý řez rovinou obrazu či ohyb povrchu reliéfu, který dílo člení do několika výškových úrovní. Vymezuje vztah plochy obrazu, případně objektu, vůči okolnímu prostoru nebo stěně, na které je zavěšen /zřetelné např. v cyklu Okna/. Často svá díla skládá z několika nezávislých segmentů.

Metody jeho výkumů nejsou ale založeny na přísných matematických metodách a postupech, podléhají subjektivnímu vizuálnímu hodnocení autora.

Je zajímavé vnímat souvztažnosti mezi prvotními kresbami a uskutečněným reliéfem. Rozmývané tušové kresby působí velmi senzitivně, křehce, jsou v nich patrné nedokonalosti způsobené tahem štětce či ukápnutím barvy. Následný reliéf je ale proveden velmi precizně, změnu barevné tonality můžeme sledovat pouze ve stínování bočních stěn, které vynáší obrazovou plochu vzhůru, do odstupové vzdálenosti od stěny.

Divák podprahově vnímá nevšední perspektivu realizovaných prací. Může nabýt pocit, že sledovaná díla mění podobu – zvětšují se či zmenšují, padají nebo se přesouvají konkrétním směrem. I přesto, že všechny artefakty jsou svým způsobem velmi minimalistické, monochromní a nenabízejí možnost skutečného kinetického pohybu, vyvolávají škálu prožitků a emocí.

Právě těsná interakce vystavovaných prací s diváky a odezva v jejich emoční a senzuální oblasti vysvětluje zájem institucí, privátních subjektů i aukčních síní o díla Wolframa Ullricha.

V letech 1980 – 86 studoval Wolfram Ullrich na Státní akademii umění a designu v německém Stuttgartu. Souběžně absolvoval mezi lety 1981 – 85 studium Dějin umění na stuttgartské univerzitě. Realizoval několik stáží /např. ve Wurttembergu, 1990, New Yorku, 1992/ a získal profesní ocenění např. Cenu nadace Helmuta Krafta, cenu Andé Evarda, kterou uděluje Nadace Messmer, 2010. Kromě evropských zemí vystavuje pravidelně i na jiných kontinentech /např. v Sao Paulu, Brazílie, 2013, 2017, 2020, 2023, v Clevelandu, Ohio, USA, 2011, Miami, USA, 2014…/.

Autor trvale žije ve Stuttgartu, Německo.